ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Δευτέρα 31 Μαρτίου 2008

Νίκες τετράδας

Νίκη τετράδας για τον Πανιώνιο. Οι «κυανέρυθροι» επικράτησαν με 77-66 του ΠΑΟΚ στην Πυλαία στην παράταση, (κ.α. 63-63), στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ των ανδρών. Έτσι, πλησίασαν ακόμα περισσότερο το στόχο της τετράδας, περιμένοντας «στραβοπάτημα» του Πανελληνίου κόντρα στον Άρη στην Κυψέλη. Αντίθετα, οι «ασπρόμαυροι» μπαίνουν, πλέον, σε μεγάλες «περιπέτειες», όσον αφορά την παραμονή τους στην κατηγορία, αν και έχουν ένα πλεονέκτημα στην ισοβαθμία με Κολοσσό και ΑΓΟΡ. Οι παίκτες του Νέναντ Μάρκοβιτς είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και έφτασαν να προηγούνται ακόμα και με 19 πόντους, στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου. Όμως, ένα σερί του «Δικεφάλου» έφερε το 63-63 και τον ΠΑΟΚ να χάνει την τελευταία επίθεση. Στην παράταση, η κακή άμυνα και επίθεση των γηπεδούχων βοήθησαν τους «κυανέρυθρους» να κάνουν ένα σερί 14-3 και να πάρουν το ροζ φύλλο.

Νίκη τετράδας πέτυχε, σε συνδυασμό με σπουδαία εμφάνιση, ο Πανελλήνιος στο κλειστό της Κυψέλης. Επιβλήθηκε 91-73 του Αρη, με «αιχμή του δόρατος» τον Άντονι Γκράντι, και σε συνδυασμό με την ήττα του Αιγάλεω στο Μαρούσι βρίσκονται μόνοι στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 35 βαθμούς έναν βαθμό πίσω από τον τρίτο Άρη. Και να ‘ταν μόνο αυτό;
Τα μαθήματα ολοκληρωτικού μπάσκετ που παρέδωσαν και η εύκολη νίκη τους έδωσαν το δικαίωμα στο όνειρο, ήτοι την... αρπαγή της 3ης θέσης μέσα από τα χέρια των Θεσσαλονικέων. Εύκολο δεν είναι, αφού οι «κιτρινόμαυροι» έχουν -θεωρητικά πάντα- πιο βατό πρόγραμμα τις (τέσσερις) εναπομείναντες αγωνιστικές.
Αντίθετα, ο Αρης παρουσίασε τα ίδια συμπτώματα... αποσύνθεσης όπως την περασμένη εβδομάδα απέναντι στην Ολύμπια Λάρισας και παραδόθηκε άνευ όρων στις ?επιθετικές- ορέξεις των γηπεδούχων. Το χειρότερο απ΄ όλα είναι ότι μπήκε σε μεγάλες περιπέτειες όσον αφορά τη συνέχεια της κανονικής περιόδου. Το +3 έγινε +1 μέσα σε διάστημα μίας εβδομάδας ωστόσο μπόρεσε να διατηρήσει το +22 από το παιχνίδι του α’ γύρου.