ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Παρασκευή 16 Νοεμβρίου 2007

Με νίκη επί της Μπαρτσελόνα συνέχισε την πορεία του στην Ευρωλίγκα ο Παναθηναϊκός. Το «τριφύλλι» επιβλήθηκε με 76-66 των «μπλαουγκράνα» παίρνοντας το τέταρτο ροζ φύλλο αγώνα σε ισάριθμες αναμετρήσεις στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Μεγάλος πρωταγωνιστής των «πρασίνων», ο Δημήτρης Διαμαντίδης (15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, 2 ασίστ) που κυριολεκτικά τα έκανε όλα μέσα στο γήπεδο. Άξιοι συμπαραστάτες του, οι Μαικ Μπατίστ και Κώστας Τσαρτσαρής, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Κασούν (16 πόντους) και Μοραντέζ (14 πόντους). "Στόχος να βελτιωνόμαστε", είπε ο Διαμαντίδης. Ήττες για Ολυμπιακό και Άρη σε άλλες αναμετρήσεις.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 36-37, 56-47, 76-66

Από τα πρώτα λεπτά ο Παναθηναϊκός θέλησε να επιβάλει το ρυθμό του και να πάρει μια διαφορά απέναντι στην Μπαρτσελόνα. Ο Λάκοβιτς ήταν αυτός που έδωσε δυο φορές το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (2-3 και 6-7) αλλά τίποτα παραπάνω. Από κει και πέρα, οι «πράσινοι» έκαναν το παιχνίδι του και παίζοντας καλά αμυντικά τόσο μέσα όσο και έξω από την ρακέτα περιόρισαν αρκετά τους «μπλαουγκράνα». Ο Δημήτρης Διαμαντίδης με την άμυνα του και την οργάνωση καθοδήγησε εκ του ασφαλούς το «τριφύλλι» που προηγήθηκε με +7 (14-7), στα μέσα της περιόδου.

Οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς αποφάσισαν να περάσουν την μπάλα μέσα στη ρακέτα, προκειμένου να βρουν λύσεις και τελικά τις βρήκαν, μειώνοντας στο καλάθι 17-15, λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου που ολοκληρώθηκε 19-15 με καλάθι του Βασίλη Σπανούλη. Ο Μοραντέζ μείωσε σε 19-17 με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου. Ακολούθησε ένα ξέσπασμα του Παναθηναϊκού που έφτασε το +7 (26-19) με δύσκολο καλάθι του Βασίλη Σπανούλη. Οι «πράσινοι» διατήρησαν ένα προβάδισμα της τάξεως των 5-6 πόντων (30-24), όμως η Μπαρτσελόνα είχε την απάντηση σε αυτό.

Με καλή άμυνα μέσα στο καλάθι, περιόρισε τη δράση των ψηλών ενώ η ίδια χτύπησε με τον ίδιο τρόπο τον Παναθηναϊκό. Αποτέλεσμα να φέρει το ματς στα ίσα (30-30). Τη λύση σε αυτό το σημείο έδωσε προς στιγμήν και πάλι ο Διαμαντιδης με δυο τρίποντες βόμβες, ανοίγοντας τη διαφορά στο +6 (36-30) για την ομάδα του. Η Μπαρτσελόνα αρχικά με τον Ιλιασόβα και στη συνέχεια με ένα τραβηγμένο τρίποντο του Τζιανλούκα Μπαζίλε ανέκτησε μετά από ώρα το προβάδισμα με 36-37. Με αυτό το σκορ πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια για το πρώτο μέρος.

Δυνατά μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός και με τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να βρίσκει το στόχο από τα 6.25, πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς, στο +9 (49-40), σκορπώντας μεγάλο ενθουσιασμό στις εξέδρες του κλειστού των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων. Η Μπαρτσελόνα χωρίς πολλά λόγια μείωσε κάνοντας ζημιά μέσα από το ζωγραφιστό, εκεί όπου δεν μπορούσε να βρει λύσεις το «τριφύλλι». Ο Γιασικεβίτσιους με ένα ακόμα τρίποντο έδωσε προβάδισμα 10 πόντων (54-44) στον Παναθηναϊκό που έδειχνε να ελέγχει πλέον τον ρυθμό του αγώνα. Σε αυτά τα επίπεδα τελείωσε η τρίτη περίοδος, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 56-47.

Ιδανικά ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο για την Μπαρτσελόνα, με τον Κασούν να μειώνει σε 56-49. Ωστόσο, η συνέχεια ήταν «πράσινη» με τους παίκτες του Ομπράντοβιτς να εκτοξεύουν τη διαφορά και πάλι στο +10 (60-50). Η απάντηση της ομάδας από την Βαρκελώνη ήταν να χτυπήσει μέσα από το ζωγραφιστό. Από αυτό το σημείο έκανε τη ζημιά έχοντας πρωταγωνιστή τον Μάριο Κασούν και κατά δεύτερο λόγο τον Αλεξ Ακερ. Η διαφορά έπεσε στο -4 (60-56), κάτι που ανάγκασε τον «Ζοτς» να καλέσει τάιμ άουτ.

Ακολούθησαν αρκετά άστοχα σουτ και από τις δυο πλευρές δίνοντας μια άγρια μορφή στην αναμέτρηση. Τελικά, ο Παναθηναϊκός με τον Σπανούλη έκανε το 62-56 και λίγο αργότερα διεύρυνε το προβάδισμα του σε 67-59. Η ομάδα της Καταλωνίας δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με τρίποντο του Λάκοβιτς μείωσε 67-62. Ο Μπατίστ με δικό του καλάθι έκανε το 69-62 για να μειώσει και πάλι ο Λάκοβιτς σε 69-64 με δυο βολές. Ο Τσαρτσαρής με τρίποντο έκανε το 74-65, δευτερόλεπτα πριν το τέλος, σφραγίζοντας τη νίκη του «τριφυλλιού» (76-66), που έκανε το «4 στα 4» στην Ευρωλίγκα.