ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Κυριακή 25 Μαΐου 2008

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΙΑΤΟ, ΠΑΟ - ΟΣΦΠ 83 - 79

Ο πρώτος τελικός για την ανάδειξη του πρωταθλητή Ελλάδος είναι γεγονός. Νικητής ο Παναθηναϊκός με 83-79 έναντι του ΟΣΦΠ. Οι πράσινοι με την ώθηση που τους έδινε το γεμάτο ΟΑΚΑ ξεκίνησαν το παιχνίδι δυνατά και έφτασαν να προηγούνται με 17-6 λίγο πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, παίζοντας εξαιρετικό πειθαρχημένο επιθετικό μπάσκετ και μανιώδης άμυνα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η είσοδος του Τεοντοσιτς και του Σχορτσιανίτη σε συνδυασμό με μια κλειστή άμυνα ζώνης που εγκλώβισε τον Παναθηναϊκό ο Γιαννάκης ισορρόπησε το παιχνίδι και το ημίχρονο έκλεισε στο 38-36.

Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς μπήκαν πιο δυνατά από τους αντίπαλους τους στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Βασίλη Σπανούλη να τρυπάει την άμυνα των «ερυθρόλευκων» προηγήθηκαν με 47-38. Ο Γιαννάκης χρησιμοποίησε την… συνταγή του πρώτου ημιχρόνου και με ζώνη και τον Σχορτιανίτη στο παρκέ και μείωσαν στους 4, 47-43, με το πρώτο τρίποντο του Λιν Γκριρ. Ο Παναθηναϊκός σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο κατάφερε να «διαβάσει» καλυτέρα την ζώνη και έστειλε την διάφορα σε διψήφιο αριθμό πόντων με δύο τρίποντα του Τσαρτσαρή 57-47, όμως η είσοδος του Τεόντοσιτς συμμάζεψε την ομάδα του Πειραιά και με σερί 9-0 πέρασε μπροστά, 57 - 58, για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με τρίποντο του Διαμαντίδη 60-58.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η είσοδος του Περπέρογλού έδωσε τα τρίποντα που χρειάζονταν να σπάσει η κλειστή άμυνα ζώνης του Ολυμπιακού και έδωσε προβάδισμα 7 πόντων στους γηπεδούχους 72-65 6:15" πριν τη λήξη, όμως Βασιλόπουλος και ο ασταμάτητος μέσα στη ρακέτα Σχορτσιανίτης δεν είχαν πει την τελευταία λέξη, με δικά τους καλάθια μείωσαν στον 1 πόντο 74-73 02:27" πριν το τέλος. Τα τελευταία λεπτά ήταν παράσταση για δύο Γιασκεβίτσιους και Γκρίρ με νικητή τον Λιθουανό ο οποίος με παλικαρίσιο τρίποντο 33" δεύτερα πριν το τέλος έδωσε προβάδισμα 4 πόντων 79-75 στους πρωταθλητές. Ο Πρίντεζης με καλάθι και φάουλ έβαλε γερά τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι 81-79, αλλά το άστoχο «χουκ» του μετά το επιθετικό ριμπάουντ που πήραν οι ερυθρόλευκοι στέρησε από τον Ολυμπιακό τις πιθανότητες νίκης…

Η διακύμανση του σκορ στα τελευταία 2:27" όπως τη κατέγραψε η στατιστική υπηρεσία του Γαλάνη τα λέει όλα

00:02 JASIKEVICIUS Sarunas 83 - 79

Σαρούνας Γιασικεβίτσιους απέδειξε για μια ακόμα φορά ότι είναι παίκτης των "μεγάλων αγώνων" και πήρε πάνω του τους «πράσινους», όταν η μπάλα έκαιγε και με 22 πόντους και 5 ασίστ οδήγησε την ομάδα του στην νίκη, τον ακολούθησαν σε απόδοση Μπατίστ και Τσαρτσαρής με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα.
Από τους «ερυθρόλευκους» ξεχώρισαν ο Μίλος Τεοντόσιτς με 13 πόντους και 5 ασίστ και ο Σχορτσιανίτης με 13 πόντους.

Η ατμόσφαιρα στο γήπεδο εκρηκτική, έδινε στους πράσινους την ώθηση που χρειάζονταν. Ο νέος στόχος των πράσινων φιλάθλων ήταν ο Γιαννάκης (άξιος διάδοχος του Ιωαννίδη), ο οποίος βέβαια το παράκανε με τις διαμαρτυρίες στους διαιτητές και ξεσήκωσε τους φιλάθλους και χρειάστηκε η παρέμβαση του Παύλου Γιαννακόπουλου για να επανέλθει η τάξη στο γήπεδο..

Τα δεκάλεπτα: 17-8, 38-36, 60-58, 83-79