ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Πέμπτη 22 Μαΐου 2008

ΤΕΡΜΑ ΤΑ ΑΣΤΕΙΑ!! ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΜΑΤΣ.....

Οι συναρπαστικοί ημιτελικοί του Ολυμπιακού με το Μαρούσι είχαν δραματικό φινάλε, το οποίο έστειλε τους "ερυθρόλευκους" να διεκδικήσουν το πρωτάθλημα από τον Παναθηναϊκό. Η νίκη με σκορ 64-63 "σφραγίστηκε" από ένα άστοχο σουτ του Μπράνκο Μιλισάβλιεβιτς τρία δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, με τη μπάλα να κάνει τα... τερτίπια της και να σπάει καρδιές μέχρι να καταλήξει έξω από το καλάθι.

Το Μαρούσι κατάφερε να κρατήσει χαμηλά τον ρυθμό του αγώνα απέναντι στον αγχωμένο Ολυμπιακό και να ελέγχει το ματς στο πρώτο ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να προηγείται στο δεκάλεπτο με 19-18, το Μαρούσι να προσεπρνάει με 29-22 και να κλείνει το ημίχρονο μπροστά με 31-30.
Οι γηπεδούχοι πίεσαν στην άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα ξέπσασμά ξέφυγαν με 46-39, έκλεισαν την περίοδο με 48-42, αλλά το Μαρούσι είχε το κουράγιο και τον τρόπο να αντεπιτεθεί. Ισοφάρισε το παιχνίδι σε 56-56 στο 37', προηγήθηκε με 59-58 ένα λεπτό αργότερα και το ματς οδηγήθηκε στο δραματικό φινάλε. Με το σκορ στο 64-63 και την επαναφορά στον Ολυμπιακό, ο διαιτητής Ηλιόπουλος χρέωσε τον Παπαμακάριο με πέντε δευτερόλεπτα, προκαλώντας τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων. Το Μαρούσι είχε 15 δευτερόλεπτα για την τελευταία επίθεση, ο Μιλισάβλιεβιτς πήρε την προσπάθεια, η μπάλα μπήκε και βγήκε, ο Παπαμακάριος πήγε στις βολές δύο δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, τις έχασε και τις δύο και το 64-63 έμελε να είναι και το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 19-18, 30-31, 48-42, 64-63

Ολυμπιακός (Γιαννάκης): Μπλάκνεϊ 10 (1), Παπαμακάριος, Γουντς 1, Πρίντεζης 6, Μπουρούσης 12, Καυκής 2, Γκριρ 8 (1), Μαυροκεφαλίδης 2, Βασιλόπουλος 15 (4), Τεόντοσιτς 8 (2).
Μαρούσι (Μαρκόπουλος): Στίβενσον 14 (3), Χαραλαμπίδης 12 (2), Μπουντούρης 3 (1), Μπράιαντ 7, Μιλισάβλιεβιτς 14 (2), Μαυροειδής 2, Μπάκιτς, Γλυνιαδάκης, Καϊμακόγλου 11 (3).