ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Κυριακή 30 Δεκεμβρίου 2007

Ένα ημίχρονο άντεξε η ΑΕΚ μέσα στο ΟΑΚΑ, στο πρώτο μέρος οι κίτρινοι με πολύ πάθος και μεγάλη ευστοχία στα τρίποντα είχαν οριακά τον έλεγχο του αγώνα και τελείωσαν το ημίχρονο προηγούμενοι 30-28. Στο δεύτερο μέρος όμως η ομάδα του Ομπράντοβιτς αύξησε την πίεση στη άμυνα και έπαιξε πιο συγκεντρωμένη στην επίθεση. Ήταν αδύνατο να ακολουθήσει αυτό το ρυθμό η φιλοξενούμενη ομάδα οπότε το 78-52 ήρθε φυσιολογικά. Ιδιαίτερη εντύπωση έκανε η κακή διαιτησία (για να λέμε την αλήθεια μια από τις λίγες στο φετινό πρωτάθλημα) η οποία με συνεχή φαλτσοσφυρίγματα και προς τις 2 κατευθύνσεις δεν άφηνε τον αγώνα να πάρει ρυθμό και έφερε εκνευρισμό και στα δύο στρατόπεδα. ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Το υπερηχητικό ξεκίνημα του ΠΑΟΚ (24-10 στην πρώτη περίοδο) έκανε πολλούς να αναθεωρήσουν την φετινή τους άποψη για την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Το τελικό 76-66 είναι βαθιά ανάσα για το συγκρότημα του Κώστα Φλεβαράκη που βλέπουν με άλλο μάτι τη χρονιά που έρχεται. ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Κανένα περιθώριο δεν άφησε η Ολύμπια Λάρισας στο Αιγάλεω, του οποίου επικράτησε με 75-47. Οι «πορτοκαλί» απέδωσαν πολύ όμορφο μπάσκετ και καθοδηγούμενοι από τον Γιώργο Γιώργο Τσιάρα (32 πόντους) είχαν το πάνω «χέρι» σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Απ’ την άλλη, η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου, που έχει εντυπωσιάσει τους πάντες με τις μέχρι τώρα εμφανίσεις της, έμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό και έκλεισε με τον χειρότερο τρόπο το 2007. ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Ο Πανελλήνιος πήρε μία πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη καθώς επιβλήθηκε του Ρεθύμνου με 71-65 στο κλειστό "Μελίνα Μερκούρη" για την 10η αγωνιστική και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα, έπειτα από τρεις συνεχόμενες ήττες. ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ